O tom, že líp už byloČeská společnost se postupně propadá do nihilismu. Již několik let se do našich srdcí vkrádá pocit, že nic nemá smysl a nemůžeme nic ovlivnit. Na tom se podstatnou měrou podílely tradiční politické strany, které různě rozdělovaly placená místa ve státní správě, dozorčích radách a lukrativní veřejné zakázky mezi své kamarády.

Bylo zřejmé, že tenhle klientelistický systém bylo třeba zbořit. To se opravdu Andreji Babišovi podařilo, jenže ho nahradil jiným klientelistickým systémem a to svým vlastním, který se zdá být podstatně horší než systém, který zde při životě udržovaly ODS a ČSSD.

Proto říkám, že líp už bylo.  Nebylo myslitelné, aby určité funkce ve správě státu zastávali lidé, kteří mají konflikt zájmů.  Vrcholní státní úředníci a ministři zajisté nebyli žádní svatoušci, nicméně pokud je někdo přistihl při něčem neetickém, (odklonění peněz před manželkou, pochybné financování vlastního bydlení) pak z politiky odcházeli. To co bylo nemyslitelné, se stává myslitelným, pak se stane obvyklým a nakonec žádoucím.

Existoval a hlavně se respektoval se lustrační zákon, tedy, že estébáci  a prominenti minulého režimu nebudou ve vrcholných funkcích ve státní správě. To prvně porušil v roce 2013 bývalý premiér z ČSSD Sobotka, když navrhl jmenovat ministrem financí Andreje Babiše, který neměl čisté lustrační osvědčení. Je zajímavé, že jak poslanci ČSSD , KDU-CSL, tak poslanci ANO, kteří spolu sestavili vládu, se později zasadili k velké libosti všech bývalých estébáků a komunistů o to, že byl lustrační zákon změněn, aby se na ministry nevztahoval. To je vskutku respekt k právnímu státu.

Ale především existoval demokratický systém, kde byla zaručena svobodná soutěž politických stran, které se mohly o moc ucházet ve svobodných volbách. Všechny nešvary, které ve společnosti byly a za které mohly politické strany, tak mohly být napraveny ve volbách. To je nyní díky nápadům na "vylepšení" volebního systému ohroženo.

Novinkou posledních let je rovněž to, že určitá média přestala plnit svoji obecnou neutrální informační roli, ale stala se hlásnou troubou pouze určitých politických skupin.

Pokud se Vám to nelíbí, tak vězte, že mně taky.