Podpora kandidátů v druhém kole senátní volby na Třebíčsku.Včera mě kontaktovali oba kandidáti, kteří postoupili do druhého kola senátní volby, jak JUDr. Miroslav Michálek tak Hana Žáková se žádostí o podporu do druhého kola senátní volby.

Vzhledem k tomu, co jsem doposud o Senátu a vývoji demokracie v ČR psal, se domnívám, že situace je jasná.

Voliče by mělo zajímat v senátních volbách toto:

  • jaký je názor kandidáta na změny ústavy,
  • jaký je názor kandidáta na změnu volebních zákonů,
  • jaké zákony hodlá kandidát zrušit,
  • jak bude vybírat ústavní soudce,
  • jaké jsou názory kandidáta na žalobu  na presidenta pro velezradu?

Ani od jednoho z kandidátů jsem se to bohužel nedozvěděl. Předpokládám tak, že to žádní aktivní zákonodárci nebudou, a nebudou směřovat k vyčištění právního řádu od nesmyslů, které se tam nacházejí. Budou (na můj vkus) jenom zastávat poziční státoprávní funkce. Na to, že by se v Senátu zasadili o zvelebení Třebíčska, nevěřím, protože je to nesmysl, takové možnosti senátor nemá.

Každopádně Hana Žáková je kandidátka demokratických stran, proto je pro mě vhodnější kandidátkou než JUDr. Miroslav Michálek, který je sice právník, který by mohl leccos nesmyslného v návrzích zákonů odhalit, ale je bohužel nominantem hnutí ANO. Sice není jeho členem, ale prozatím jsem neviděl od žádného nominanta hnutí ANO, který by dokázal hájit jiný názor než názor Andreje Babiše. I právníci, kteří pod hlavičkou ANO fungují v Parlamentu ČR, poněkud ztrácejí kritické myšlení, když jde o zásadní věci. To, co je jasné z podstaty věci, že premiérem této země by neměla být osoba, která má konflikt zájmů prakticky ve všech oblastech řízení státu, osoba, která má estébáckou minulost, a osoba, která je podezřelá ze zneužívání evropských dotací, je najednou relativizováno a zcela přehlíženo. Hnutí ANO se snaží svými návrhy zákonů pomalu ukrajovat svobodu vymýšlením nesmyslných povinností a zbytečné byrokratické zátěže. V tom ho nehodlám podporovat.

Nemyslím si, že bych měl svým voličům dávat návod, koho volit ve druhém kole. Troufnu si tvrdit, že mě volili přesně ti voliči, kteří kritičtí a vnímaví k současné politické a právní situaci jsou. Proto volili mě, který jsem chtěl řešit zákony, což senátor může, a nikoli zvelebení Třebíčska, co se dělá v jiných zákonodárných a samosprávných sborech. Nicméně pokud mě snad někdo volil jenom ze sympatií, nebo proto, že dostal guláš a pivo a chtěl by návod koho volit, tak tady je: Hana Žáková.

Vzkaz pro paní Žákovou: Pokud byste se v případě svého zvolení zasadila o zrušení předpisů, které jsem zde vyjmenoval, této zemi to rozhodně prospěje.