Jak jsem již psal, budu usilovat o vyčištění právního (ne)řádu od nesmyslných povinností. Teď již zbývá předestřít, co považuji za nesmyslnou povinnost. Pokusím se to vysvětlit.
Vládnoucí garnitura má vždy pocit, že musí regulovat nejrůznější činnosti. Na všechno je potřeba lejstro, na lejstro je potřeba několik razítek. A jsme u toho. Stát pomaličku zatíná drápky do našich svobod, pomalu nás úkoluje. Místo toho, aby nám sloužil, si dělá sluhy z nás.
Jde o to vyhodnotit, zda je povinnost, co máme od státu, důvodná nebo nikoli. Zásadní je tak otázka. Nemůže si to stát zařídit jinak, než aby nás nějak úkoloval? Pokud je odpověď ano, pak je taková povinnost zbytečná a patří ji zrušit.
O to se budu snažit právě mechanismem podávání návrhů na zrušení nesmyslných povinností Ústavním soudem. Jsem asi jediný kandidát do Senátu, který to hodlá dělat. Možná je to tím, že jsem zřejmě jediným kandidátem, který má představu, jak se takový návrh píše, a že Senát takovou kompetenci má.
Pusťte mě do Senátu, vyčistím ten právní (ne)řád.
Téměř všichni právníci a soudci se shodují, že náš právní řád je příliš složitý. Na jednu stranu se aplikuje zásada: neznalost zákona neomlouvá, ale na druhou stranu všichni odborníci vědí, že znát všechny zákony v české džungli právního řádu nejde. Takže je něco špatně.
Číst víceRestituce se začaly řešit již v 90. letech 20. stol. Tam, kde se nevědělo úplně, jak to udělat, se přijala alespoň opatření, aby se majetek neztrácel a byl přijat tzv. blokační paragraf, který znemožňoval převod majetku, aby ho bylo možné jednou vydat.
Číst víceV Senátu je to jako ve sportu. Jde o posuzování pravidel. Ve sporu pravidel konkrétního sportovního odvětví, v Senátu pravidel chování v životě (právního řádu).
Číst více